zahrada

Zahrada na balkóně – krása i užitek v jednom

zahrada

Vytvořte zahradu na balkoně

Lidé jsou v dnešní době už znechucení nabídkou nekvalitních potravin, a proto se čím dál tím více populárnějším stává pěstování vlastní zeleniny bez chemie. I vy byste se chtěli přidat, ale bohužel nedisponujete zahradou? Nevadí. Na dopěstování bohaté úrody jahodami počínaje a rajčaty, hráškem, salátem a lilkem konče, vám úplně v pohodě postačí i váš balkon.

Co budete potřebovat?

Velmi důležitým aspektem je orientace balkonu. Pokud se rozhodnete pro pěstování bylinek, klidně vám postačí i balkon orientovaný na východ. Ale pokud chcete pěstovat i výše zmíněnou zeleninu, budete mít problém. Nejvhodnější orientace pro tento typ plodin je orientace na západ nebo na jih. Kromě samotné orientace byste ještě před tím, než začnete něco sadit a pěstovat, měli vzít do úvahy nosnost vašeho balkónu – zda je to vůbec možné něco na balkoně pěstovat.

Pokud balkon vše bez problémů unese a i máte příznivou orientaci, můžete si obstarat držáky, police, treláže, květináče a substrát. Všechny pomůcky, které budete potřebovat, určitě najdete v jakémkoliv obchodě se zahrádkářskými potřebami.

Jaké květináče jsou vhodné?

zahrada

Nejen květiny ale i zelenina v zahradě na balkoně

Nádoby na balkonových zahrádkách by měli mít co nejsvětlejší barvy, protože ty tmavé se přehřívají a tudíž nadměrné prosychají. Klasický hliněný květináč je sice pěkný a dovolí rostlině více dýchat, ale velmi rychle se zahřeje a vysychá. Rovněž byste si na balkonové zahrady neměli kupovat klasické květináče, ale květináče samozavlažovací. V poslední době se do módy dostává i zasazování do igelitových pytlů.

Výživa rostlin

Se zeminou si nemusíte dělat starosti. Pokud investujete do lehkého substrátu tvořeného směsí kompostu, rašeliny a písku, který obsahuje potřebnou dávku živin a dobře drží vodu, konstrukci balkonu určitě nepřetěžíte. Můžete však zvolit i náročnější řešení, kterým je použití zahradní zeminy smíchané s kompostem. Taková směs je však poměrně dost těžká a tak se na její odlehčení používá keramzit, který působí současně jako drenáž. Po čase je však potřebné rostliny přihnojovat a to nejlépe výluhy z rostlin jako například kopřiva, přeslička nebo kostival.

Netradiční řešení

Zajímavým způsobem pěstování listové zeleniny je například pěstování v okapových žlabech, které můžete namontovat v několika poschodích nad sebou. Dalším alternativním řešením je například vytvoření vertikálního záhon pomocí europalet. Velmi zajímavým řešení je rovněž pěstování více druhů rostlin, které se „mají rádi“ a vzájemně si při pěstování pomáhají. Takové rostliny potom můžete zasadit do jednoho květináče a nemusíte se bát, že by to spolu nevydržely. Typickým příkladem je kukuřice, fazole a cukety. Rostliny se nejenom navzájem zásobují živinami, ale zároveň jedna druhé poskytuje oporu.

Napsat komentář